Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Kdy nakupovat akcie po skandálech typu Volkswagen, J&J a dalších?

Po velkých skandálech se tradičně akcie společnosti propadají o desítky procent. Poté, co dosáhnou dno, je ve velkém množství případů vidět "krátký" růst ceny akcie. Za jak dlouho po vypuknutí skandálu je však vhodné koupit akcii?

Mnoho zavedených společností se během svého působení dostane do situace, kdy jejich jména plní titulní stránky novin. Ukázkovým příkladem z poslední doby je situace koncernu Volkswagen, okolo něhož vypukl skandál s falšováním emisí u automobilů s dieselovým motorem. Negativní zprávy mají samozřejmě značný vliv na cenu akcií dotčených firem. Nejde jen o hrozbu pokuty od regulatorních orgánů, ale i ohrožení dobrého jména firmy, které se může podepsat na budoucích ziscích.

Propady akcií jsou po oznámení negativních zpráv často velice hluboké. Např. již výše zmíněné akcie Volkswagenu se po oznámení aféry „dieselgate“ propadly během jednoho dne o 18 % druhý den poklesly o dalších 15 %.

Jsou však propady v řádu až několika desítek procent adekvátní reakcí na nové nepříznivé informace? Čí se spíše jedná o přehnanou paniku investorů, která s vychladnutím aféry vyprchá a přinese odvážnějším jedincům nadvýnos oproti širšímu indexu? Volkswagen není první a bohužel ani poslední společností, jejíž akcie byly skandálními zprávami sraženy do hlubokých zpráv. Jaká byla v těchto případech reakce trhu? Byly propady přehnané? Pro porovnání si uveďme pár příkladů.

1. Johnson & Johnson

Jednou z největších výzev ve své historii čelila společnost Johnson & Johnson (J&J) v roce 1982. Sedm lidí zemřelo po užití léku Tylenol, který spadá do portfolia této společnosti. Kapsle, jež si tito lidé vzali, byly otráveny kyanidem. Když byla tato zpráva 29. září oznámena, ztratily akcie J&J během pár dní 17 % své hodnoty.

Graf ukazuje procentuální rozdíl ve výnosnosti investice do indexu S&P 500 a vybrané společnosti během jednoho roku od vypuknutí skandálu. Na spodní ose jsou vyobrazeny obchodní dny.

Akcie dosáhly svého minima 6. obchodní den po vypuknutí skandálu. Nicméně během vyšetřování se ukázalo, že za kontaminaci kapslí není společnost J&J zodpovědná a došlo k ní v prodejně léků. Akcie J&J se poté začaly poměrně rychle zotavovat a na své původní úrovně se vrátily o 32 obchodních dní později. Ani rok po vypuknutí skandálu však nedokázaly dohnat ztrátu, kterou nabraly oproti indexu S&P 500. Na jeho konci by byl rozdíl v hodnotě investic činil přibližně 30 % v neprospěch akcií J&J. Přesto však lze na grafu vidět přibližně 3 měsíční období, kdy po uklidnění paniky a dosažení dna přinášely akcie J&J oproti širšímu indexu nadvýnos, který kumulovaně činil 15 %.

2. Merck

Společnost Merck (MRK), další výrobce léků, čelila v roce 2004 podobným problémům jako její konkurent. Ukázalo se, že jeden z nejprodávanějších léků této firmy, Vioxx, zvyšuje riziko infarktu. Na rozdíl od J&J však společnost o této hrozbě věděla a rozhodla se ji před veřejností utajit, aby neohrozila prodeje svého léku. Akcie MRK se během jednoho dne po zveřejnění zprávy propadly téměř o 27 % ze 45 dolarů za akcii na 33 dolarů. Společnost MRK našla své dno o 30 obchodních dní později na hodnotě 26 USD.

Propad na rozdíl od J&J trval déle, protože se v průběhu vyšetřování ukázalo, že MRK o problémech věděl a snažil se je utajit. Po dosažení dna však opět akcie po dobu cca 5 měsíců přinášela oproti širšímu indexu nadvýnos, který kumulovaně činil až 20 %. Rok od vypuknutí skandálu nicméně MRK uzavřel s hlubokou ztrátou oproti S&P 500.

3. General Motors

Vývoj akcií Volkswagenu je samozřejmě nejzajímavější sledovat ve světle jiných skandálů spojených s automobilkami. Loni, 7. února, svolala automobilka General Motors (GM) přibližně 800 tisíc aut, kvůli vadným spínačům zapalování, které mohly během jízdy vypnout motor a tím zabránit případnému nafouknutí airbagů. Během dalších měsíců automobilka svolala na opravu až 30 milionů svých vozidel a zaplatila kompenzaci za 124 úmrtí. Taktéž se ukázalo, že společnost GM o možné závadě na spínačích věděla nejméně 10 let. Jako součást vyrovnání musela automobilka zaplatit Spojeným státům 900 milionů dolarů.

Cesta na dno trvala akciím GM kvůli postupnému odhalování výše problémů, kterým společnost čelí, poměrně dlouho. Přesto však po dosažení dna přinášely akcie opět po dobu přibližně 3 měsíců nadvýnos proti indexu S&P 500 v kumulované výši 7,5 %. Ani za rok od vypuknutí skandálu však nedokázaly dohnat ztrátu oproti širšímu indexu.

4. Carnival Corporation

13. ledna 2012 jedna z lodí společnosti Carnival Corporation (CCL), Costa Concordia, najela na útesy a následně se částečně převrátila. Na její palubě zahynulo 32 lidí. Vyprošťování vraku lodi z útesů ostrůvku Giglio se protáhlo až do září 2013 a vyžádalo si rozsáhlou záchrannou operaci.

Společnost CCL dokázala poměrně rychle své ztráty vykompenzovat. Přesto negativní publicita v médiích srazila v minimech jejich výnos oproti indexu o 17,5 %. Po odrazu z minim akcie CCL poměrně rychle rostly a do jednoho roku od vypuknutí skandálu téměř všechny ztráty dohnaly. Ve zvýrazněném období činil nadvýnos během přibližně 5 měsíců oproti S&P 500 15 %.

Závěr

Přestože výše zmíněné skandály nemají zdánlivě nic společného v grafu lze vyčíst opakující se vzor. Akcie mají tendenci po uklidnění paniky a dosažení dna po dobu několika měsíců setrvale přinášet přibližně 7% nadvýnos oproti širšímu indexu. Ukazuje se, že krátkodobě jsou propady po vypuknutí skandálu přehnané. V horizontu jednoho roku se nicméně investice do těchto akcií nevyplatí, protože jejich vývoj má tendenci se otočit a rok od propuknutí skandálu akcie daných společností zpravidla uzavřou s výraznou ztrátou oproti tržnímu výnosu.

Následný graf ukazuje agregovaný vývoj akcií oproti indexu, které byly zasaženy skandálem. Ve statistice jsou zahrnuty i firmy, které nebyly uvedeny výše.

Autor: Sven Subotič, Michal Kokoř

Zdroj dat: Yahoo finance

Tato zpráva není investičním doporučením. Aura Invest Group s.r.o., vázaný zástupce společnosti Colosseum, a.s., obchodníka s cennými papíry.

Autor: Sven Subotič | středa 28.10.2015 11:41 | karma článku: 5,43 | přečteno: 192x
  • Další články autora

Sven Subotič

Stane se Tiffany & Co opět akciovým šperkem?

Tiffany & Co je americká šperkařská společnost s téměř dvousetletou historií. Rok 2015 nebyl příliš úspěšný vlivem vnějších faktorů. Pro letošek a blízkou budoucnost se předpokládá naprosto jiný scénář.

20.4.2016 v 14:41 | Karma: 0 | Přečteno: 30x | Diskuse| Ekonomika

Sven Subotič

Analýza akcie Ford: Nízká valuace a značný potenciál

Společnost Ford je významným americkým výrobcem automobilů s dlouhou tradicí. V současné chvíli dosahuje velice nízkého poměru P/E. Do karet Fordu hrají příznívé podmínky na trhu.

14.4.2016 v 12:55 | Karma: 3,91 | Přečteno: 82x | Diskuse| Ekonomika

Sven Subotič

Černá budoucnost pro největšího kontejnerového přepravce na světě

Dánská skupina A.P.Moller – Marsk A/S se zabývá zejména námořní dopravou a těžařstvím. Vzhledem k současné situaci v těchto odvětvích nemá právě na „růžích ustláno“. V minulém roce přesto dosáhla čistého zisku 925 milionů USD.

30.3.2016 v 11:00 | Karma: 4,72 | Přečteno: 79x | Diskuse| Ekonomika

Sven Subotič

Klub záporných sazeb: Proč uvolňování měnové politiky funguje jen někde?

Před několika lety by lidé považovali záporné úrokové sazby za nepovedený vtip. Dnes však tato situace není nijak vyjímečná. Centrální banky uvolňují co to jde. Proč tato politika někde funguje zatímco jinde ne?

21.3.2016 v 16:59 | Karma: 6,08 | Přečteno: 92x | Diskuse| Ekonomika

Sven Subotič

Tištěná média v kurzu? Světovým odbytištěm se stane Indie

S rozšiřováním internetu do všech koutů světa je ústup tištěných médií nezastavitelný. V druhé nejlidnatější zemi světa se však děje takřka pravý opak.

15.3.2016 v 14:16 | Karma: 0 | Přečteno: 12x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

KLDR hodnotila přesnost střel odpalem do moře. Kim posílí jaderný program

18. května 2024  10:15

Severní Korea provedla zkoušku odpalu taktické balistické střely do Japonského moře. Severokorejský...

Epidemioložka SZÚ varuje, že legionella může být ve vířivkách i osvěžovačích

18. května 2024

Vysíláme Je černý kašel na ústupu nebo stále ještě představuje hrozbu? A kde se můžeme nakazit záškrtem nebo...

Velká záhada rozluštěna. Bloky na stavbu pyramid přinesl do pouště Nil

18. května 2024

Premium Vědci možná vyřešili záhadu táhnoucí se celá tisíciletí: jak staří Egypťané dotáhli obrovské...

Klimatičtí aktivisté ochromili letiště v Mnichově, vybrali si rušné svátky

18. května 2024  8:34,  aktualizováno  9:49

Letiště v Mnichově dnes ráno dočasně přerušilo provoz v důsledku protestu klimatických aktivistů z...

  • Počet článků 69
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 351x
Jsem soukromým investorem a jednatelem společnosti Aura Invest Group. Zabývám se investováním na globálních kapitálových trzích a investičním výzkumem.

Seznam rubrik

Oblíbené články